Neférová hra s občanmi

Autor: Ján Špánik | 26.1.2016 o 9:32 | (upravené 26.1.2016 o 15:16) Karma článku: 7,65 | Prečítané:  700x

Most cez Dunaj je dokončený... rozprava o jeho novom názve ani zďaleka nie. Výber názvu mosta sa totiž snažia ovplyvniť politici. 

Práve politici - v rozpore s uznesením kultúrnej komisie mesta na stránke mesta uverejnili výzvu pre občanov nie DO, ale až PO 20.januári 2016. Pre túto výzvu navyše určili „veľkorysú“ lehotu 12 (!) dní vrátane sobôt a nedieľ. 

Na základe tohto neférového prístupu verejnosť a občania nemohli svoje návrhy posielať približne dva mesiace (od začiatku novembra 2015, keď o tom rozhodla kultúrna komisia, až do 20. januára 2016) a ostáva im len tých spomenutých 12 dní, čo je na verejnú diskusiu a kvalitnú anketu žalostne málo.

Jedinými verejne známymi návrhmi, s ktorými prišla do týchto chvíľ verejnosť a občania, sú tie od Matice Slovenskej – Most Ľudovíta Štúra a neziskovej organizácie Camera Obskura – Most Emila Galla. Sú to tiež jediné návrhy, ktoré dávajú zmysel... Ľudovít Štúr mal 200. výročie a postoj Emila Galla je najvýraznejším symbolom občianskeho odporu, ktorý vznikol priamo na ústí mosta cez Dunaj, na Šafárikovom námestí počas okupácie v roku 1968. 

Postup politikov však dáva tušiť, že chcú aj naďalej presadzovať svoje pôvodné, anachronické návrhy, napríklad Most Červenej armády, či Františka Jozefa. Nechcem hodnotiť logiku toho, že pre nový most niekto hľadá starý názov, obávam sa totiž, že to žiadnu logiku nemá. Nechcem tiež upierať politikom právo na výkon ich funkcií. Chcem len upozorniť a žiadať to, čo verejnosti podľa ich vlastného rozhodnutia prináleží. 

Keď sa raz politici rozhodli, že o názve má rozhodnúť občan, tak by mu nemali podsúvať svoje vlastné – zrejme politicky motivované – návrhy a riešenia. Veď, aký iný dôvod môže mať to, že:

1. prekrútia rozhodnutie kultúrnej komisie

2. určia pre zasielanie návrhov lehotu 12 dní

3. vytvoria akúsi pracovnú komisiu na lustrovanie občianskych návrhov

4. obmedzia počet občianskych návrhov na tri

5. vypíšu oklieštenú anketu, o ktorej nie je v rozhodnutí kultúrnej komisie ani čiarka

a napokon... aj tak rozhodnú ako chcú v mestskom zastupiteľstve??? Občan Bratislavy si podľa mňa takýto prístup nezaslúži. A Ľudovít Štúr, či Emil Gallo už vôbec nie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

BLOG TRANSPARENCY

Keď biznis v zdravotníctve roztočí bývalý šéf daňovákov

Doktor Kostka nebol jediný, komu v posledných rokoch darilo.


Už ste čítali?